Rumunsko na jedné stopě | Motopůjčovna BARTH

Do Rumunska na jedné stopě - 2. část Rumunsko

Barth

Přemýšlíš nad cestou do Rumunska a sháníš tipy, kde se zastavit? Náš zaměstnanec Korty se rozhodl se svojí partou kámošů objevovat krásy této země. Vypůjčil si mašinu Yamaha z naší Motopůjčovny BARTH, a vyrazili do krásného Rumunska za dobrodružstvím.

Korty pečlivě sestavil deník, kde nejen, že líčí, co zažili, ale taky má spoustu tipů na místní skvosty, restaurace, a hotely, kde se můžeš na tvém roadtripu zastavit i ty.

2. část Rumunsko

Po vydatné slovenské snídani se naše motorkářská výprava vydala jihovýchodním směrem k maďarským hranicím. V plánu byl zhruba 100 km přejezd Maďarska. 

Bohužel nám již nepřálo počasí, a tak jsme vyrazili rovnou v nepromokách, od rána se totiž projevovalo deštivé slovenské nízkotatranské počasí.

S opuštěním slovenského území nás naštěstí opustilo nejen špatné počasí, ale i chmurná deštivá nálada, což nám umožnilo sundat "nepromoky" a naplno si užít jízdu na našich jednostopých milenkách.

Po několikahodinové jízdě v sedle jsme si zaslouženě dopřáli odpočinek při obědové pauze ve východní části Maďarska, konkrétně v městě Vásárosnamény. Jelikož vylezlo sluníčko, tak nám to umožnilo nechat oschnou nepromoky a načerpat energii na zbývající část cesty.

IMG_4138
IMG_4141
IMG_4178
IMG_4226
IMG_4587
IMG_4681
IMG_4800

V odpoledních hodinách jsme konečně překročili hranice Rumunska, země bohatá na historii, rozmanitou přírodu a zejména krásné Karpatské pohoří s milióny zatáček – prostě ráj motorkářů.
Jedinou vadou na kráse byly neustálé opravy silnic a časté semafory s dlouhými kolonami vozidel. Pocit flexibility motorky oproti autu byl však nezaměnitelný, na rozdíl od aut, která zůstávala v kolonách, my jeli stále dál, kolona nekolona. 

Během několika dní strávených v sedle na rumunských silnicích jsme měli možnost navštívit mnoho zajímavých míst (nejen určených pro příznivce jednostopých strojů), tady je výčet těch nejzajímavější:

  • Transalpina, známá také jako DN67C, je horská silnice a jedna z nejvyšších silnic v celé zemi. Je známá pro své úchvatné horské scenérie, včetně strmých serpentin a panoramatických výhledů na okolní hory a údolí.
  • Transfagarasan počeštěle Transfagaraš, představuje rumunský horský silniční přechod, součást státní silnice DN7C. Mnoho lidí považuje Transfagaraš za jednu z nejmalebnějších silnic na světě a v Rumunsku je známá jako "Cesta světa" (rumunsky „Drumul din nori“). Tuto charakteristiku potvrdil i Jeremy Clarkson během natáčení jednoho z dílů slavného motoristického pořadu Top Gear.
  • Přehrada Vidraru známá také jako "Barajul Vidraru", je impozantní betonová přehrada v jižní části Karpatských hor. Tato přehrada byla postavena na řece Arge v období 1960-1966 a byla jedním z významných inženýrských projektů té doby. Nachází se nedaleko známého horského města Curtea de Arge a je součástí Transfagarské silnice.
  • Poenari je pevnost nacházející se v regionu Valašsko, v oblasti Arges. Tato pevnost je známá svou historií spojenou s postavou známou jako Vlad III. nebo Vlad Napichovač či Dracula, který byl vojevůdce a známý valašský kníže. Pevnost Poenari byla jedním z jeho hlavních sídel a hrála klíčovou roli během bojů proti Osmanské říši.
  • Železná brána, známá též Železná vrata je přírodní soutěska na řece Dunaj, která tvoří hranici mezi Rumunskem a Srbskem. Vodní elektrárna Železná brána, která byla postavena v letech 1964 až 1972. Tato hydroelektrárna je jednou z největších v Evropě a přispívá k výrobě elektřiny na obou březích řeky Dunaj. (drobeta-turnu severin)
IMG_4403
IMG_4405
IMG_4442
IMG_4474
IMG_4488
IMG_4497
IMG_4504
IMG_4519
IMG_4729
IMG_4736
IMG_4738
IMG_4832
IMG_4836
IMG_4844
IMG_4883

Těš se na další část z tohoto roadtripu! Již brzy na našem webu.